“Ludzie.”

Wystawa fotografii Magdaleny Małyjasiak “Ludzie.” jest częścią prowadzonego od kilku lat projektu “Sopocianie”, którego celem jest dokumentowanie  zróżnicowanych losów byłych i obecnych mieszkańców miasta. W tym roku postanowiliśmy symbolicznie oddać głos osobom wykluczonym z codziennego życia i świadomości większości Sopocian. Młoda fotografka, Magdalena Małyjasiak, przez rok w towarzystwie pracownika  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej spotykała się z bezdomnymi mieszkającymi w różnych częściach miasta. Dokumentacją tych spotkań są czarno-białe portrety prezentowane w Muzeum Sopotu.

Sama autorka, tak pisze o projekcie: Prezentowany w Muzeum Sopotu reportaż, a także portrety, to próba przedstawienia ich codzienności. Podczas pracy przy tym projekcie miałam przyjemność poznać osoby, których pewnie w innych okolicznościach nie byłoby mi dane poznać. Chciałam, aby moje fotografie stały się swoistym oknem, przez które widz może zobaczyć osoby z doświadczeniem bezdomności takimi, jakie są. Mam nadzieję że takie przedstawienie codzienności osób będących częścią społeczności Sopotu pozwoli przyjrzec się negatywnym stereotypom dotyczącym bezdomności.

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Ludzie.”

W czasie trwania wystawy odbywać się będą projekcje filmu “Boisko bezdomnych” (2008) w reżyserii Kasi Adamik, wyprodukowanego przez Studio Filmowe “Tor”, któremu bardzo dziękujemy za bezpłatne użyczenie licencji. Pokazy odbywać się będą od wtorku do soboty o godz. 14.00, w niedzielę o godz. 15.00

30 stycznia, godz. 17.30 – spotkanie z Maciejem Azarewiczem, pracownikiem sopockiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na temat problemów związanych ze zjawiskiem bezdomności

27 lutego, godz. 17.30 – spotkanie z Anną Rębas, autorką reportażu radiowego „Matka Boska z pustostanu” oraz sopockimi bezdomnymi; prowadzenie – Maciej Azarewicz

Magdalena Małyjasiak (ur.1984)

Ukończyła resocjalizację na Uniwersytecie Warszawskim, ale od 2005 roku zajmuje się przede wszystkim fotografią. Jej zdjęcia były prezentowane w wielu miejscach m.in. w Warszawskim Aktywie Artystów (2007), w Instytucie Sztuki Wyspa (2008), w Warszawskiej Fabryce Trzciny (2008) w CSW Łaźnia (2009, 2011), w Państwowej Galerii Sztuki (2010), w Gdańskiej Galerii Miejskiej (2011) w Muzeum Sopotu (2011) oraz w MCKA Zatoka Sztuki (1012). Laureatka prestiżowych konkursów fotograficznych: otrzymała wyróżnienie w konkursie Newsweeka Kobieta wolna, kobieta niezależna (2007) i honorowe wyróżnienie w International Photography Awards w kategorii Fashion (2008). W 2011 r. otrzymała Stypendium dla Osób Zajmujących się Działalnością Artystyczną i Rozpowszechnianiem Kultury oraz Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na projekt “My”. W 2011 roku była również nominowana do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

Wernisaż 12 stycznia 2018 r. o godz. 18.00

Wystawa czynna w dniach 13 stycznia – 25 lutego 2018 r, od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 16.00, w niedzielę w godz. 10.00-17.00

Zrealizowano przy pomocy finasowej Miasta Sopotu.

Współpraca :