Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej promocji książki “Mewa na patyku”, która odbędzie się tym razem w Zakopanem w ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.

Sopot lat powojennych to miasto niezwykle barwne, wielokulturowe, w którym przeplatają się losy ludzi przybyłych z różnych stron kraju. Ich historie, doświadczenia i wspomnienia tworzą wyjątkową i fascynującą opowieść, której możemy być świadkami. Wszystko dzięki najnowszej książce Mewa na patyku autorstwa Barbary Caillot i Aleksandry Karkowskiej.

– „W tym moim domu ja byłam ze Świętokrzyskiego, nade mną mieszkała pani ze Lwowa, do Sopotu przyjechałam w 1946 roku na wiosnę, myśmy wszyscy byli z innych miast” – tak zwykle rozpoczynają się wspomnienia mieszkańców uzdrowiska – mówi Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektor Muzeum Sopotu. – „Wilno, Lwów, Warszawa, Lesko, Grudziądz, Bydgoszcz, Jędrzejów, Kraków, Gdynia, Kościerzyna, Poronin, Nasielsk – to tylko niektóre z miejscowości, z których przyjechali powojenni sopocianie. Byli w różnym wieku, z różnym bagażem doświadczeń i wspomnień. Wybrali Sopot. Ponad 60 lat później wzięli udział w projekcie poświęconym losom mieszkańców i podzielili się swoimi historiami” – dodaje dyrektor sopockiego muzeum.

Mewa na patyku to opowieść o życiu codziennym mieszkańców kurortu obejmująca lata 1945–1960. Składają się na nią wzruszające wspomnienia z dzieciństwa i młodości spędzonych w Sopocie, dopełnione anegdotami i niepowtarzalnymi wspomnieniami bohaterów. Książka wzbogacona została także licznymi fotografiami, rysunkami, listami i wieloma innymi materiałami pochodzącymi z archiwów sopocian.

Publikacja, wydana przez Muzeum Sopotu, została przygotowana również z myślą o najmłodszych czytelnikach oraz ich dziadkach i pradziadkach. Stylem i narracją znosi międzypokoleniowe bariery i uczy młode generacje otwartości oraz zachęca do zgłębiania historii, również tej rodzinnej.

Spotkanie z autorkami Mewy na patykuBarbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską – odbędzie się 11 sierpnia o godz. 15.00 na Placu Niepodległości. Poprowadzi je dyrektor Muzeum Sopotu – Karolina Babicz-Kaczmarek.

Książka powstała w oparciu o materiały zgromadzone w projekcie „Sopocianie”. Wydarzenie dofinansowane przez Gminę Miasta Sopotu.

Na zdjęciu: Wyprawa na narty rodziny Szymborskich, Sopot, 1947 r. (ze zbiorów Andrzeja Szymborskiego).