W najbliższą sobotę, 7 sierpnia, o godz. 11:00 na Skwerze Kuracyjnym otwarta zostanie plenerowa wystawa fotografii „Sprawiedliwość”. Bohaterami są niepokorni i niewygodni dla władzy sędziowie, prokuratorzy i adwokaci sprzeciwiający się temu, co dzieje się obecnie z polskim wymiarem sprawiedliwości. Autorem zdjęć jest Piotr Wójcik, fotograf i dziennikarz.

Wystawa ukazuje sylwetki i wypowiedzi sędziów, prokuratorów i adwokatów, którzy przeciwstawiają się tzw. „reformie sądownictwa” i destrukcji polskiego wymiaru sprawiedliwości. Bohaterowie wystawy są atakowani w prawicowych mediach, szykanowani i narażeni na represje ze strony nowo powstałej i nielegalnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Są również zawodowo degradowani – przenoszeni na niższe stanowiska, do miejscowości oddalonych niekiedy kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania.

Jestem pełen podziwu dla sędziów, prokuratorów i adwokatów walczących o wolne sądy, bo to walka o sprawiedliwość dla nas wszystkich, także dla mieszkańców Sopotu – mówi Jacek Karnowski, prezydent miasta. – Warto przypomnieć, że każde polskie miasto czy gmina jest podmiotem prawa, a więc moim obowiązkiem jako prezydenta jest walka o niezależność sądów i o to by to prawo było przestrzegane – dodaje prezydent Sopotu.

Celem projektu jest przypomnienie, jak wygląda dziś sytuacja polskiego wymiaru sprawiedliwości oraz zainicjowanie debaty nad jego nowym kształtem. Ekspozycja ma również wymiar edukacyjny – przybliża istotę wymiaru sprawiedliwości oraz daje możliwość bliższego zapoznania się z charakterem trzech zawodów prawniczych: sędziego, prokuratora i adwokata.

Na sobotnim otwarciu wystawy pojawią się m.in. sędziowie Dorota Zabłudowska i Jakub Kościerzyński, prokurator Katarzyna Kwiatkowska, a także autor zdjęć Piotr Wójcik, fotograf. Swoją obecność potwierdzili również Romana Orlikowska-Wrońska i Jacek Taylor, adwokaci, obrońcy w licznych procesach politycznych w latach 80. Otwarcie wystawy na skwerze Kuracyjnym o godzinie 11.00. Wystawa będzie prezentowana do 16 września 2021 roku.

Wystawa „Sprawiedliwość”, współorganizowana przez Muzeum Sopotu, powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszeniem Prokuratorów Lex Super Omnia oraz grupą prawników z Wolnych Sądów.