Ładowanie Wydarzenia
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Bliżej Historii. 23 października (niedziela) o godz. 12.00 spotkamy się z Martą Grzywacz i porozmawiamy o jej najnowszej książce “Blizny. Prawdziwa historia królików” z Ravensbrück” (wyd. W.A.B). Spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska.
O książce (ze strony wydawcy):
“Blizny. Prawdziwa historia królików” z Ravensbrück” to rzecz o nazistowskim okrucieństwie, sile przetrwania i odwadze kobiet – młodych polskich działaczek ruchu oporu, poddanych wyniszczającym eksperymentom pseudomedycznym w obozie koncentracyjnym nad jeziorem Schwedt. To także historia kobiecego buntu i wzajemnej solidarności więźniarek różnych krajów, opowieść o lekarzach w służbie Hitlera i pewnej amerykańskiej filantropce, która postanowiła pomóc ofiarom eksperymentów w leczeniu ich blizn na ciele i duszy.
O autorce:
Marta Grzywacz dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Autorka artykułów i reportaży historycznych. Absolwentka Wydziału Prawa UW. Dawniej związana z TVP i radiem RMF FM, od 2013 roku publikuje w Gazecie Wyborczej i Newsweeku. Pisze głównie o historii XX wieku. Jej pierwsza książka – Obrońca skarbów. Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki, zdobyła nagrodę internautów dla Najlepszej książki historycznej 2017 r. w plebiscycie Historia Zebrana portalu histmag.org. Kolejna, Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld, przyniosła jej nagrodę literacką Juliusz dla najlepszej biografii 2020, nagrodę Klio przyznawaną przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Reportażu w Lublinie. W kwietniu 2022 ukazała się jej najnowsza publikacja: Blizny. Prawdziwa historia królików z Ravensbrück.

Zapraszamy do podzielenia się tą historią!