Ciekawe znalezisko w kościele p.w. Gwiazdy Morza w Sopocie!

Zachęcamy do udziału w konferencji prasowej poświęconej odnalezieniu w sopockim kościele pod wezwaniem NMP Wniebowziętej – Gwiazda Morza ciekawych dokumentów historycznych, związanych z działalnością sopockiej Polonii. Spotkanie odbędzie się na plebanii parafii, przy ulicy Kościuszki 19, w środę 24 lipca, o godzinie 12.00.

Na spotkaniu obecni będą:

– Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego,
– Jacek Karnowski, prezydent Sopotu,
– ks. Kazimierz Czerlonek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej – Gwiazda Morza.

Dokumenty zostały odnalezione przez ekipę remontującą kościół. Są to materiały związane z osobą księdza Jerzego Majewskiego i działalnością Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

Ksiądz Jerzy Majewski rozpoczął pracę w sopockiej parafii NMP Gwiazda Morza 1 października 1937 roku. Pochodził z patriotycznej rodziny z Gdańska. W czasie pracy w Sopocie uzielał się w organizacjach polonijnych działających na terenie miasta, był także kapelanem sopockiego harcerstwa. W pierwszych dniach po wybuchu II wojny światowej jego rodzinę, podobnie jak większość Polonii, dotknęły represje ze strony Niemców. Zginęli wówczas bracia księdza Jerzego (jeden z nich został rozstrzelany z innymi pocztowcami po poddaniu Poczty Polskiej w Gdańsku) i ojciec, osadzony w obozie koncentracyjnym w Oranienburgu. Ksiądz Jerzy Majewski został aresztowany w 1940 r. Przewieziono go do obozu w Stuthoffie, następnie do Oranienburga a potem do Dachau, gdzie zmarł z wycieńczenia 22 sierpnia 1942 roku.
Symboliczny grób sopockiego księdza postawiono po wojnie na Cmentarzu Komunalnym.

Muzeum Sopotu z inicjatywy księdza proboszcza Kazimierza Czerlonka opracowuje koncepcję Muzeum Miejsca poświęconego historii Polonii Sopockiej.